Właściwości oleju kokosowego

W dobie rosnącej świadomości zdrowego odżywiania i powrotu do naturalnych produktów, coraz częściej zadajemy sobie pytanie: Co tak naprawdę jemy?. Jak wpływa to na nasz organizm i nasze samopoczucie? Jeżeli tu trafiliście to zapewne zapytaliście Google o „olej kokosowy właściwości”. Mam nadzieję, że po przeczytaniu poniższych informacji wprowadzicie go już na stałe do Waszej diety.

Olej kokosowy jest jednym z najbardziej wartościowych produktów otrzymywanych z miąższu orzecha kokosu. Nie zawsze jednak był polecany, a to z powodu tłuszczy nasyconych, które stanowią bardzo dużą część oleju kokosowego. To właśnie im przypisywano całe zło związane z zatykaniem tętnic i odradzano ich spożycia. Wszystko jednak się zmieniło gdy zaczęto dokładniej badać właściwości oleju kokosowego oraz społeczności, których dieta w dużej mierze była na nim oparta. Olej ten zbudowany jest ze średnio-łańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych (trójglicerydy średnio-łańcuchowe - MCT), a niezdrowe okazały się oleje zbudowany z długo-łańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych, których brak w oleju kokosowym. Aktualnie olej kokosowy jest uważany za jeden z najzdrowszych olejów na świecie. Naszym zdaniem właściwości oleju kokosowego należałoby podzielić na trzy grupy.

  • energetyczne właściwości oleju kokosowego
  • prozdrowotne właściwości oleju kokosowego
  • kosmetyczne właściwości oleju kokosowego

olej kokosowy właściwości

Każdą z tych grup można podzielić na dodatkowe podgrupy, nim jednak to zrobimy musimy sobie zdać sprawę jaki olej kokosowy jest tym najzdrowszym i polecanym. W sklepach oleje te podzielone zostały na dwie grupy

  • nierafinowane tłoczone na zimno. Rozpoznamy je po dopisku „virgin” i to właśnie one są polecane jako najzdrowsze.
  • Rafinowane, których obróbka odbywa się w wyższej temperaturze, przez co tracą część swoich właściwości oraz pozbawione zostają zapachu. Tym samym rozpoznamy je często po dopisku „bezwonne”

Dokładny opis pozyskiwania oleju kokosowego opisaliśmy w działach olej kokosowy nierafinowany oraz olej kokosowy rafinowany.

Energetyczne właściwości oleju kokosowego

Podstawą właściwości energetycznych oleju kokosowego stanowią trójglicerydy średnio-łańcuchowe, tak zwane MCT. Jest to grupa cząstek tłuszczu, które metabolizowane są w inny sposób niż pozostałe tłuszcze. Są one przeznaczane do natychmiastowej produkcji energii, a tym samym przyspieszają tempo jej przemiany. Olej kokosowy zyskuje dzięki temu następujące właściwości

Olej kokosowy na odchudzanie

MCT przenika z układu pokarmowego bezpośrednio do wątroby, gdzie stanowi szybko przyswajalne źródło energii. Dzięki temu nie odkłada się w postaci tkanki tłuszczowej, a fakt przemiany w energię jest w tym przypadku równoznaczny z przyspieszeniem spalania zbędnych kalorii. Zjedzenie posiłku z dodatkiem oleju kokosowego pomoże zapobiegać nadwadze i otyłości. Kolejną zaletą są jego sycące właściwości. Pozwala zaspokoić głód na znacznie dłuższy okres, dzięki czemu jesteśmy w stanie unikać podjadania między posiłkami. Osobom odchudzającym się zalecane jest s stosowanie 20-30 ml oleju kokosowego dziennie.

Olej kokosowy dla sportowców

Podobnie jak w przypadku odchudzania tak i tu podstawą działania sprzyjającemu sportowcom są trójglicerydy średnio-łańcuchowe (MCT). Szybka przemiana na łatwo przyswajalną energię, stanowi idealne wparcie dla mięśni podczas uprawiania sportów. Szczególnie olej kokosowy polecany jest przy sportach wytrzymałościowych, których specyfika obciążenia mięśni różni się od sportów siłowych. Nie oznacza to jednak, że olej ten nie przyda się przy budowaniu masy mięśniowej.

Prozdrowotne właściwości oleju kokosowego

Wykazano że społeczności, w których podstawą diety są kokosy, cieszą się bardzo dobrym zdrowiem. Najlepszym przykładem do badań okazały się grupy zamieszkujące wyspy Nowej Zelandii gdzie ponad połowa przyjmowanych kalorii pochodziła z kokosów. Te obserwacje i liczne badania potwierdziły wiele prozdrowotnych właściwości oleju kokosowego. Trzeba również wspomnieć o tym co w nim się znajduje. Dzienne spożywanie oleju kokosowego dostarcza nam witaminy B2, B6, C i E, kwas foliowy, potas, żelazo, fosfor, wapń, magnez, jod oraz kwas laurynowy.

Olej kokosowy i układ krążenia

Pośrednim powodem poprawy stanu zdrowia dzięki stosowaniu oleju kokosowego jest fakt, iż wspiera on odchudzanie, a tym samym minimalizuje możliwość występowania chorób związanych z otyłością, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz problemy chorób sercowo-naczyniowych.

Tłuszcze nasycone, które znajdziemy w oleju kokosowym nie są szkodliwe dla lipidowego profilu krwi, jak było to wcześniej uważane. Wręcz przeciwnie. Podnoszą poziom dobrego cholesterolu. Aktualnie przeprowadzono wiele badań zarówno na zwierzętach jak i ludziach, których wyniki potwierdzają, że olej kokosowy zmniejsza triglicerydy, cholesterol całkowity z równoczesnym zwiększeniem poziomu dobrego cholesterolu. Dodatkowo poprawia krzepnięcie krwi i wydajność antyoksydacyjną. To w następstwie przyczynia się do zmniejszenia czynników związanych z powstawaniem chorób sercowo-naczyniowych.

Antybakteryjne właściwości oleju kokosowego

W oleju kokosowym znajduje się kwas laurynowy, któremu przypisuje się działanie antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne. Niemalże połowę kwasów tłuszczowych zawartych w oleju kokosowym stanowią właśnie 12-węglowe kwasy laurynowe.

Jak wykazali irlandzcy naukowcy z Athlone Institute of Technology (AIT), właśnie dzięki działaniu kwasu laurynowego olej kokosowy bardzo dobrze hamuje rozwój szkodliwych bakterii będących przyczyną próchnicy i infekcji jamy ustnej. Po tych informacjach nie powinniście być zaskoczeni faktem, że w sieci znajdziecie bardzo dużo przepisów na pastę do zębów z olejem kokosowym. To właśnie jest jeden z powódów, dla którego warto trochę bliżej poznać ten produkt i jego szerokie zastosowanie. Szczegółowo opisaliśmy je w dziale Olej kokosowy zastosowanie.

Tymczasem na łamach „Journal of Bacteriology” naukowcy przekonują, że olej kokosowy potrafi zwalczyć gronkowca złocistego odpowiedzialnego za liczne choroby skóry. Dodatkowo niektórzy uważają, że właściwości oleju kokosowego mogą mieć pozytywny wpływ na walkę z wirusami takimi jak wirus odry, grypy, a nawet opryszczki. Trwają również badania mające na celu sprawdzenie wpływu oleju kokosowego na wirus HIV.

W roku 2007 potwierdzono w publikacji w „Journal of Medicinal Food”, że właściwości oleju kokosowego wspomagają w walce z długotrwałą grzybicą stóp, bowiem olej kokosowy zwalcza grzyby z rodziny Candida.

Właściwości oleju kokosowego wspierające cukrzyków

Udowodniono, że jedną z właściwości oleju kokosowego jest usprawnienie wydzielania insuliny, a co za tym idzie reguluje on poziom cukru we krwi. Dzięki temu zapobiega rozwojowi insulinooporności oraz cukrzycy. Pośrednio dzięki wspomaganiu odchudzania zmniejsza również prawdopodobieństwo rozwoju tych schorzeń.

Olej kokosowy i funkcjonowanie mózgu

Temat tego poddziału miał być inny i odnosić się do właściwości oleju kokosowego, które wspierają leczenie chorób takich jak Parkinson czy Alzheimer. Chcieliśmy jednak zwrócić uwagę iż olej kokosowy jest polecany wszystkim i niezależnie od stanu zdrowia jego zażywanie będzie miało pozytywny wpływ na nasz mózg.

MCT, czyli trójglicerydy średnio-łańcuchowe zawarte w oleju kokosowym przyczyniają się do wzrostu ciał ketonowych w mózgu, które stanowią dla niego alternatywne źródło energii. Innymi słowy spożywając olej kokosowy zapewniamy naszemu mózgowi zamiennik dla glukozy. Jest to bardzo istotne przy chorobie Alzheimera, bowiem jedną z jej objawów jest patologiczne zmniejszenie zdolności mózgu do wykorzystania glukozy. Nie odnosi się to jednak do ciał ketonowych, a dzięki temu gdy u chorego mózg nie może wykorzystywać w pełni dostarczanej glukozy, istnieje możliwość dostarczenia alternatywnego źródła energii. Te wspaniałe właściwości oleju kokosowego zostały udowodnione już w 2006 roku na łamach „Neurobiology od Aging”.

Zwiększenie obecności ciał ketonowych we krwi wykorzystywane jest również do łagodzenia napadów epilepsji.

olej kokosowy sklep

Kosmetyczne właściwości oleju kokosowego

Ostatnią grupą, która pozostała nam do opisania są kosmetyczne właściwości oleju kokosowego. Ich podstawę stanowią w dużej mierze antybakteryjne właściwości, o których już pisaliśmy wcześniej.

Olej kokosowy na twarz

Poza właściwościami nawilżającymi i wygładzającymi wszystkie pozostałe właściwości oleju kokosowego są powiązane z jego prozdrowotnymi możliwościami. Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym odżywiają skórę, a jego nawilżające i wygładzające właściwości pozwalają stosować go jak krem do twarzy. Jest on polecany wszystkim z cerą suchą. Ma jednak znacznie więcej właściwości sprzyjających naszej cerze. Jak już pisaliśmy wcześniej, antybakteryjne właściwości kwasu laurynowego i w tym przypadku mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Stosowanie oleju kokosowego na cerę pomaga w zwalczaniu trądziku. Co istotne możemy również wprowadzić go do naszej diety w zamian innych tłuszczy roślinnych. To również przyczyni się do poprawy jakości naszej cery.

Olej kokosowy jako krem z filtrem

Ciekawą właściwością jest ochronne działanie oleju kokosowego przed promieniowaniem słonecznym. Stosowany na cerę zachowuje się jak krem z filtrem o wskaźniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) na poziomie 10.

Olej kokosowy na włosy

Naukowcy na łamach „Journal of Cosmetic Science” wykazują korzystny wpływ oleju kokosowego na włosy. Ze względu iż trójglicerydy kwasu laurynowego budową przypominają białka, z których zbudowane są włosy, pozwala im to przeniknąć w głąb trzonu włosa i odbudować go. Dzięki temu

Olej kokosowy jako pasta do zębów

Jak już wcześniej wspominaliśmy antybakteryjne właściwości oleju kokosowego dobrze sprawdzają się w przypadku zwalczania bakterii powodujących próchnicę. Dodatkowo olej kokosowy zawiera związki, które wybielają zęby, a tym samym mam idealną bazę pod stworzenie doskonałej pasy do zębów. Po więcej szczegółów zapraszam do działu „Olej kokosowy zastosowanie”.

Olej kokosowy dla niemowląt

Olej kokosowy nie powoduje alergii, a w połączeniu z nawilżającymi właściwościami jest idealny do stosowania przy niemowlakach. Nawilża niemowlęcą skórę, a dodatkowo chroni przed od parzeniami. Jasno trzeba stwierdzić że jest to wspaniały jednoskładnikowy kosmetyk, którym możemy zastąpić każdy balsam do ciała bądź oliwkę dla niemowląt. Dodatkowym plusem jest fakt, że niemowlak pięknie pachnie kokosem ;)

Polecamy oleje:

Kontakt:

Zapraszamy do pisania maili poprzez poniższy formularz.

imię i nazwisko:
telefon:
mail:
Kontakt

Jeżeli masz pytania odnośnie oleju kokosowego zapraszamy do kontaktu z nami.

tel. (22) 404 27 27
tel. 509 420 156

Copyright

2015 © Copyright by olejkokosowy.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.