Olej kokosowy nierafinowany

Szał na olej kokosowy trwa. Świadomość zdrowego odżywiania jest coraz większa i nikogo już nie dziwi widok osób czytających w sklepie skład kupowanego produktu. Właśnie to podejście doprowadziło do ogromnego wzrostu popularności oleju kokosowego. Duża różnorodność zastosowań tylko i wyłącznie poprawiła notowania tego absolutnego hitu.

Zastosowanie oleju kokosowego:

 • W kuchni
 • Kosmetyka
 • Przy dietach odchudzających
 • Przy pielęgnacji niemowląt

Więcej na temat zastosowania w dziale Zastosowanie oleju kokosowego.

Olej kokosowy nierafinowany jest tłoczony na zimno, czyli w temperaturze nie przekraczającej 40 stopni Celsjusza. Dobre oleje tłoczone są mechanicznie, dzięki temu nie tracą żadnych właściwości, jak również zapachu i koloru. Najistotniejsze jednak są właściwości odżywcze jakie olej kokosowy nierafinowany posiada.

olej kokosowy nierafinowany

Co charakteryzuje nierafinowany olej kokosowy

W przeciwieństwie do oleju rafinowanego, jego nierafinowany odpowiednik nie jest oczyszczany. Dzięki temu nie traci wielu witamin i minerałów. Dodatkową zaletą, według wielu, jest jego wspaniały kokosowy zapach. Olej kokosowy nierafinowany jest jednym z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Nie powinno być to dla nas zaskoczeniem gdy uświadomimy sobie co tak naprawdę dostarczamy do organizmy w raz z tym olejem.

Co zawiera olej kokosowy nierafinowany:

 • Witamina B2
 • Witamina B6
 • Witamina C
 • Witamina E
 • Potas
 • Żelazo
 • Kwas foliowy
 • Wapń
 • Magnez
 • Jod

To jedynie część dobrodziejstw jakie sponsorujemy naszemu organizmowi.

Dla kogo olej kokosowy nierafinowany

Przede wszystkim wybierają go osoby dbające o zdrowe przygotowanie potraw. Olej nierafinowany jest zdecydowanie zdrowszy od rafinowanego odpowiednika. To czego jednak tu nie unikniemy to zapach kokosa, który jednych oczarowuje, a innym po porostu nie odpowiada.

W przeciwieństwie do rafinowanego oleju, odbiorców zdrowszego nierafinowanego jest znacznie więcej. Dlaczego? Ponieważ rafinowany olej głównie zastosujemy w kuchni, a w ostateczności do demakijażu. Oczywiście w obu tych przypadkach olej zadziała, ale użycie nierafinowanego będzie na pewno lepszym rozwiązaniem. Tymczasem zdrowotne właściwości nierafinowanego oleju kokosowego zwiększają radykalnie grupę odbiorców. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z artykułem Właściwości oleju kokosowego, gdzie dokładnie omawiamy ten temat.

Cena oleju kokosowego nierafinowanego

Olej kokosowy nierafinowany jest droższy. Dodatkowo na rynku znajdziemy ogromy rozstrzał jeżeli chodzi o jego cenę. Tu jednak musimy zdać sobie sprawę, że olej olejowi nie równy. Jakość ma najważniejsze znaczenie. Im olej będzie tańszy tym tańszego surowca użyto do jego wyprodukowania.

Uwierzcie proszę, jakość ma znaczenie! Serdecznie zachęcamy do testowania olejów. Tylko w ten sposób będziecie w stanie docenić oleje, których litr kosztuje powyżej 60 zł. Zapraszamy do zapoznania się z artykułem Ile powinien kosztować dobry olej kokosowy.

Dla tych, którzy oczekują gotowej odpowiedzi możemy dać jedynie wskazówkę. Jeden litr dobrego oleju kokosowego nierafinowanego powinien kosztować w granicach 55-99 złotych.

Olej kokosowy nierafinowany do smażenia

Przy wyborze oleju do smażenia powinniśmy zwrócić uwagę na dwa elementy. Pierwszym podstawowym jest temperatura dymienia. Wartość ta określa moment, w którym olej zaczyna się palić. Po przekroczeniu tej wartości powstają niebezpieczne dla zdrowia rakotwórcze substancje. W przypadku oleju kokosowego temperatura dymienia znajduje się w przedziale między 185-205 stopni Celsjusza. Niektóre źródła podają górną granicę nawet 230 stopni.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest stabilność oleju. Chodzi dokładnie o przedział w jakim olej może się zapalić. Im przedział ten jest węższy tym olej jest bardziej stabilny. Dla przykładu temperatura dymienia oleju rzepakowego mieści się w przedziale 130-190 stopni Celsjusza.

Tym samym olej kokosowy jest idealnym zamiennikiem dla popularnych olejów wykorzystywanych do smażenia. Wprowadzenie go w takiej formie do naszej kuchni na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

Więcej w dziale Olej kokosowy do smażenia.

Który olej kokosowy nierafinowany wybrać?

Mimo iż uważamy, że obecnie najlepszą jakość mają oleje kokosowe producentów takich jak Olmuhle Solling, Topicai oraz Bio Planete to nie oznacza to, że zawsze musimy sięgać po te oleje. Wybierając olej kokosowy zadajmy sobie pytanie do czego będziemy go wykorzystywać.

Przetestowaliśmy na sobie wiele olejów z różnych półek cenowych. Niewątpliwie najlepiej pod względem smaku, zapachu i konsystencji wypadają oleje certyfikowane. Dużą większość z nich możemy śmiało polecić.

Lista polecanych producentów:

 • Ölmühle
 • Tropicai
 • Bio Planete
 • Maya Gold
 • Cocomi
 • Vitaquell
 • Bio Food

Więcej na temat wymienionych producentów i ich olejów znajdziecie w zakładce Polecany olej kokosowy.

olej kokosowy sklep

Właściwości oleju kokosowego nierafinowanego

Energetyczne właściwości oleju kokosowego

Podstawą właściwości energetycznych oleju kokosowego stanowią trójglicerydy średnio-łańcuchowe, tak zwane MCT. Jest to grupa cząstek tłuszczu, które metabolizowane są w inny sposób niż pozostałe tłuszcze. Są one przeznaczane do natychmiastowej produkcji energii, a tym samym przyspieszają tempo jej przemiany. Olej kokosowy zyskuje dzięki temu następujące właściwości.

Prozdrowotne właściwości oleju kokosowego

Wykazano że społeczności, w których podstawą diety są kokosy, cieszą się bardzo dobrym zdrowiem. Najlepszym przykładem do badań okazały się grupy zamieszkujące wyspy Nowej Zelandii gdzie ponad połowa przyjmowanych kalorii pochodziła z kokosów. Te obserwacje i liczne badania potwierdziły wiele prozdrowotnych właściwości oleju kokosowego. Trzeba również wspomnieć o tym co w nim się znajduje. Dzienne spożywanie oleju kokosowego dostarcza nam witaminy B2, B6, C i E, kwas foliowy, potas, żelazo, fosfor, wapń, magnez, jod oraz kwas laurynowy.

Kosmetyczne właściwości oleju kokosowego

Ostatnią grupą, która pozostała nam do opisania są kosmetyczne właściwości oleju kokosowego. Ich podstawę stanowią w dużej mierze antybakteryjne właściwości, o których już pisaliśmy wcześniej.


Polecamy oleje:

Kontakt:

Zapraszamy do pisania maili poprzez poniższy formularz.

imię i nazwisko:
telefon:
mail:
Kontakt

Jeżeli masz pytania odnośnie oleju kokosowego zapraszamy do kontaktu z nami.

tel. (22) 404 27 27
tel. 509 420 156

Copyright

2015 © Copyright by olejkokosowy.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.