Olej kokosowy do smażenia

Popularność oleju kokosowego doprowadziła do wielkiej rewolucji w polskich kuchniach. Od pewnego czasu obserwujemy wzrost świadomości żywieniowej Polaków. Co za tym idzie coraz częściej czytamy etykiety produktów i dbamy o zdrowe przygotowanie potraw. Tu pojawia się olej kokosowy do smażenia. Okazuje się bowiem, że jest on do tego celu jednym z najlepszych wyborów. Powodem tego jest temperatura dymienia oleju kokosowego.

Olej kokosowy należy do grupy tłuszczów nasyconych. Jest uznawany za jeden z najzdrowszych tłuszczy, które można wykorzystać do smażenia. Zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, a mimo to jest zalecany w codziennej diecie. Więcej na temat właściwości oleju kokosowego w osobnym artykule.

Temperatura dymienia oleju kokosowego

Przy wyborze oleju do smażenia powinniśmy zwrócić uwagę na dwa elementy. Pierwszym podstawowym jest temperatura dymienia. Wartość ta określa moment, w którym olej zaczyna się palić. Po przekroczeniu tej wartości powstają niebezpieczne dla zdrowia rakotwórcze substancje. W przypadku oleju kokosowego temperatura dymienia znajduje się w przedziale między 185-205 stopni Celsjusza. Niektóre źródła podają górną granicę nawet 230 stopni.

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest stabilność oleju. Chodzi dokładnie o przedział w jakim olej może się zapalić. Im przedział ten jest węższy tym olej jest bardziej stabilny. Dla przykładu temperatura dymienia oleju rzepakowego mieści się w przedziale 130-190 stopni Celsjusza.

Tym samym olej kokosowy jest idealnym zamiennikiem dla popularnych olejów wykorzystywanych do smażenia. Wprowadzenie go w takiej formie do naszej kuchni na pewno wyjdzie nam na zdrowie.

olej kokosowy do smażenia

Zalety oleju kokosowego do smażenia

Jak już wspomnieliśmy wcześnie główną zaletą oleju kokosowego jest możliwość smażenia w wysokich temperaturach, bez obawy o szkodliwe substancje. Dodatkowo olej kokosowy nierafinowany pięknie pachnie. Wiele osób uważa również, że nadaje on charakterystyczną orientalną nutkę smaku.

Potrawy przygotowywane na oleju kokosowym są zdecydowanie zdrowsze i smaczniejsze w porównaniu do tych przygotowywanych na tradycyjnym oleju. Dla osób, którym wspomniana orientalna nutka kokosa nie odpowiada polecany jest olej kokosowy rafinowany. Jest on pozbawiony smaku i zapachu.

Co można smażyć na oleju kokosowym?

Dosłownie wszystko! Wiele osób dwa razy zastanowi się czy na pewno wszystko. Jak będzie smakowała ryba. Przecież smak kokosa i ryby nijak do siebie nie pasują, a przynajmniej w naszej kuchni. Takie połączenie może wydawać się dość orientalne. Nic bardziej mylnego. Zarówno mięso jak i ryby świetnie smakują przygotowane na oleju kokosowy.

W tym miejscu zachęcamy wszystkich do testów. Pamiętajmy, że wszyscy się różnimy od siebie. Mamy różne upodobania i różne gusta. Jeżeli tu trafiliście to znaczy, że w waszych głowach zrodziła się już myśl o sprawdzeniu oleju kokosowego. Nie wahajcie się! Sprawdźcie go! Przygotujcie ryby, mięso, warzywa czy naleśniki. Dajcie się zaskoczyć i zróbcie frytki na oleju kokosowym! Tak frytki. Nie oceniajcie do póki nie spróbujecie.

Przetestowaliśmy na sobie bardzo dużo różnych olejów kokosowych, przygotowując wiele potraw. Jesteśmy przekonani, że większość z Was będzie bardzo zadowolona z efektów zaproszenia do swojej kuchni oleju kokosowego.

Polecane oleje kokosowe do smażenia

Olejem, który według nas jest najlepszy jest olej kokosowy nierafinowany. Poniżej przedstawimy kilka marek, które naszym zdaniem są najlepsze, ale to do Was należy ocena końcowa. Nierafinowany olej posiada smak i zapach kokosa, który dla naszego zespołu jest wspaniały. Nie wszystkim jednak on odpowiada, wówczas proponujemy sprawdzenie rafinowanego oleju kokosowego. W tym miejscu zachęcamy do wyboru oleju z certyfikatem, który będzie gwarantował, że rafinacja (oczyszczenie) nie była wykonywana przy wykorzystaniu środków chemicznych.

Odradzamy również najtańsze oleje kokosowe dostępne w supermarketach. Często są pakowane w plastikowe opakowania. Niejednokrotnie nie znajdziemy na nich informacji jakiego typu jest to olej. Skoro producent ukrywa tę informację to znaczy, że pragnie wykorzystać naszą niewiedzę. Dużo osób na fali popularności oleju kokosowego zapragnie go sprawdzić. Zakupi taki olej kokosowy i po porostu się zawiedzie. Będzie to zapewne rafinowany, chemicznie oczyszczany olej, pozbawiony smaku i zapachu. Nie kupujcie takiego oleju! Bądźcie świadomymi konsumentami.

Lista polecanych olejów kokosowych

Poniższa lista przedstawia producentów certyfikowanych olejów kokosowych.

Lista polecanych producentów:

  • Ölmühle
  • Tropicai
  • Bio Planete
  • Maya Gold
  • Cocomi
  • Vitaquell
  • Bio Food

Więcej na temat wymienionych producentów i ich olejów znajdziecie w zakładce Polecany olej kokosowy.

olej kokosowy sklep

Stany oleju kokosowego

Olej kokosowy możemy obserwować w dwóch stanach. W temperaturze powyżej około 24 stopni olej staje się płynny, natomiast poniżej tej temperatury będzie przypominał formą masło. Tak czy inaczej, żaden z tych stanów nie oznacza, że olej nie nadaje się do spożycia.

Olej kokosowy powinien być przechowywany w miejscu, gdzie nie będzie wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Dzięki temu nie zjełczeje i będzie nam mógł służyć zdecydowanie dłużej.


Polecamy oleje:

Kontakt:

Zapraszamy do pisania maili poprzez poniższy formularz.

imię i nazwisko:
telefon:
mail:
Kontakt

Jeżeli masz pytania odnośnie oleju kokosowego zapraszamy do kontaktu z nami.

tel. (22) 404 27 27
tel. 509 420 156

Copyright

2015 © Copyright by olejkokosowy.info. Kopiowanie treści bez zgody autora zabronione.